Prečo radšej mačiatko s PP
Prečo mačiatka s PP.....
Každý kto zatúži po mačičke, má more myšlienok a otázok. Musí si odpovedať aj na otázku : vezmem si mačiatko z útulku, od „chovateľa“ bez registrácie alebo z kontrolovaného chovu ? Všetko, ako všetci vieme, má svoje výhody a nevýhody.
Mačiatko (alebo dospelý jedinec) z útulku je po dôležitých úkonoch – kastrácia, očkovanie, antiparazitné ošetrenie – vhodné po úspešnej socializácii snáď všade. Veľa takýchto jedincov však aj tak končí na ulici. Zvlášť dospelé jedince. Nevedia sa už aklimatizovať v novom prostredí, nový majiteľ ich pustí na dvor – veď tam nech si robí čo chce . V tom momente začína nové dobrodružstvo návštevou susedov a o pár dní možno aj ďalej. 80 % takýchto jedincov sa po vandrovke vráti domov, ak si nenájdu nový domov, kde by sa cítili viac doma . Veľa ľudí, ktorí si adoptujú z útulku očakáva, že v priebehu pár dní – týždňov si mačka zvykne na nové prostredie. Ak jej budeme chcieť zmeniť jej správanie - nie je to pravda. Pre mačku je dôležitý stereotyp. Sem tam síce ocení nejaké to vzrušenie, ale nie je to pre jej psychiku ideálne. Na prostredie si zvykne iba vtedy, keď bude môcť robiť to, na čo bola zvyknutá od malička. Možno sa mýlim, ale moje skúsenosti sú také, že keď chcem spokojnú mačičku, ktorá sa nestrháva, keď odpočíva – je dodržať jej stereotyp. Ak si nezvykne v mačacom veku na v podstate všetky zvuky, činnosti v domácnosti, neskôr si na to už nemusí zvyknúť a bude stále v strehu. Málo socializované mačky končia na ulici, v útulkoch.... Preto už pred donesením mačiatka domov si musíme dopredu premyslieť, ako bude u nás žiť, kde bude natrvalo spať, jesť, kde bude mať wc.... Pre mačičku je to veľmi dôležité
Tí, ktorí chovajú mačky na „ biznis „ kašlú na nejakú socializáciu, potrebnú veterinárnu starostlivosť. Oni potrebujú znížiť náklady, aby zisk bol väčší.... Dokonca odoberajú mačiatka matkám ešte skôr ako sú schopné existovať bez mamy a prípadných súrodencov. Neuvedomujú si, že práve mama a súrodenci sú dôležitou súčasťou prvotnej socializácie. Až potom nasleduje človek.
Pravdou je, že aj medzi registrovanými chovateľmi sa nájdu „chovatelia“, ktorým ide len o zisk. Preto pri výbere zdravého mačiatka by som sa určite zamerala na kvalitu života rodičov, ich originálne výsledky genetických testov by som požiadala k nahliadnutiu. Výsledky týchto testov síce negarantujú totálnu imunitu jedinca, no je tam veľmi vysoký predpoklad , že mačiatko v budúcnosti bude rovnako zdravé ako jeho rodičia. Žiaden chovateľ nezaručí, že napríklad mačička bude schopná porodiť a odchovať mačiatka. Nezaručí, že kocúrik bude plodný. Príklad : Nebude mačičke vyhovovať kocúr. Nebude schopná byť gravidná. V neposlednom rade sa môže stať , že bude mať iba jeden pôrod aj to cisársky rez.... Kocúr zase okrem neplodnosti môže trpieť aj neschopnosťou na kryť mačku..... Určite by som sa zamerala na socializáciu mačiatka. Je rozdiel medzi mačiatkom, ktoré vyrastalo prevažne s mamou a súrodencami, ako keď sa každý deň zahralo aj s človekom alebo spalo v jeho lone. Veľa ľudí si kupuje mačiatko s vedomím : veď si zvykne.... Áno, no nie vždy je to tak. Chovateľ sleduje a analyzuje správanie mačiatka. Už v ôsmych týždňoch veku sa dá predpokladať povaha mačiatka. Vtedy chovateľ pristúpi k určeniu ďalšieho osudu mačiatka. Vždy sa snaží čo najlepšie rozhodnúť či mačiatko bude pokračovateľom rodu alebo prežije svoj život ako člen rodiny bez možnosti ďalšieho rozmnožovania sa. Ako som už spomínala, niekedy sama príroda rozhodne či mačiatko bude raz „rodičom“, aj keď malo veľký predpoklad o pekné, vyrovnané a geneticky zdravé potomstvo.
Voľná dospelá NFO - do nového domova odchádza kastrovaná. Cena je pevná. Iba do tých najlepších podmienok, rovnako ako mačiatka. Aby chovná stanica mohla napredovať, musí selektovať členov smečky, aby sa vyhla nežiaducemu správaniu. Mačky vekom menia svoju povahu a ak chcem, aby moja smečka bola kľudná a spokojná, musím niektorým nájsť nové rodiny. Viac info o cene a podmienkach : email alebo správa na FB.
V našej chovnej stanici nám ide o odchov zdravých, povahovo vyrovnaných a správne socializovaných jedincov. Odchovávame zásadne mačiatka s preukazom o pôvode /PP/. Budúci rodičia sú pod stálou veterinárnou kontrolou a v určitom veku sú prevedené všetky testy, ktoré vyžaduje chovateľský poriadok FIFe. Niektoré sú nad rámec povinných testov z dôvodu informácii z chovateľského prostredia, kde sa vyskytla určitá anomália u NFO. Naše chovné mačky/kocúry vyrastali a dospievali ako rodinný príslušníci s možnosťou voľného pohybu po byte a vonkajšom výbehu.
Chovná stanica Thor diamond *SK odchováva mačiatka výlučne s preukazom o pôvode /PP/. Rozhodli sme sa , že v prípade mačiatok, ktoré nebudú pokračovať v ďalšom chove následovne : mačiatka budú kastrované ( mačičky podstúpia ovarioktómiu) ešte pred odchodom do nového domova. Mačiatka v takom prípade musia mať minimálne 2 kg a keď je mačiatko v poriadku, podstúpi tento proces 2 týždne po očkovaní besnoty. Preto dopredu nových majiteľov žiadam o trpezlivosť....
Nebudem na nikoho tlačiť, ani ho presviedčať o tom, prečo by si mal zaobstarať práve mačku s preukazom o pôvode (PP). No rada by som tu zapisovala fakty, reálne situácie ...
Ten pravý mačkomil dá svojim mačkám aj to posledné čo potrebujú k spokojnému životu. No musí to byť v rozmedzí nielen zdravia ale aj bezpečia.
Väčšina chovateľov, ktorí vlastnia registrovanú chovnú stanicu sa snažia, aby všetko bolo tip top, aj nad rámec ich povinností (ktoré im ukladá chovateľský poriadok ich zastrešujúcej svetovej organizácie ).
Samozrejme, nebudem hádzať všetkých chovateľov do jedného vreca. Za tie roky chovu som stretla dosť chovateľov, aby som zistila, že byť férovým a svedomitým chovateľom je dosť ťažké. Neprajníci sa nájdu všade a vždy. Preto, ak sa rozhodnete predsa zaobstarať si mačku s PP, mali by ste si konkrétneho chovateľa overiť - preklepnúť. Najideálnejšie je to u nových rodín odchovu chovateľa.
Ak niekto sa rozhodne o záchranu pouličiek alebo adoptovať z útulku , má môj rešpekt. Je to podľa mňa ušľachtilé. Ale kupovať mačku od neregistrovaných " chovateľov " je podľa mňa rana pod pás. Tieto mačky väčšinou nevideli veterinárnu ambulanciu. Dokonca predávajú mačiatka ešte v čase, keď potrebujú ešte svoju mamu a súrodencov. Mám dokonca odpoveď aj na otázku : prečo sú takéto mačatá lacnejšie ako tie s PP ? Pretože sa predávajú vo veľkej miere bez patričného veterinárneho vyšetrenia (neodčervované, neočkované, bez testovania na choroby ako FIV, FeLv).
Pamätám si jednu pani, ktorá mi zavolala, že by chcela odo mňa mačiatko. Dokonca, že by vzala aj dve. Po pár minútach rozhovoru som sa dozvedela, že má doma koncúra bez PP ( píšem to takto, aby som nemusela stále vypisovať, že mačka je z neregistrovaného chovu) a má neustále nejaké zdravotné potiaže. Neboli to ochorenia, ktoré by ohrozili moje mačiatko, keby si ho odo mňa kúpila. Následne prišla reč na cenu. Opýtala sa, že prečo toľko. Po vysvetlení ma zarazila jej veta : a to prečo sa tak staráte, veď je to iba mačka.
Skoro ma to položilo. Na jednej strane je nešťastná, že jej kocúrovi stále niečo je. Na veterine už nechala toľko peňazí, že mohla mať ďalšie dve mačky s PP. No keď sa dozvie sumu za mača s PP, tak sa jej to tiež nepáči. Úplne na konci rozhovoru všetko zabila otázkou : A to ozaj za takú cenu predáte ? To som už vedela, že aj keby si to rozmyslela, tak moje mačiatko nedostane.
Ja viem, že niektorí ani nemajú šajnu o tom ako to v chovnej stanici chodí. No podstatu tejto témy si môžete prečítať v inej rubrike. A v neposlednom rade, ak chcete vedieť čo obnášajú pôrody v chovateľskom živote chovateľa : prečítajte si rubriku " Mačiatka ".